صندوق‌های پژوهش در تمام استان‌ها ایجاد شود

سرپرست پارک علم و فناوری استان کردستان اصلی‌ترین دلیل ناشناخته ماندن اقدامات و فعالیتهای پارکهای علم و فناوری در میان مردم را عدم تعامل با اصحاب رسانه دانست و گفت: عدم شناخت کافی از فعالیت‌های پارک علم و فناوری از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی فعالیت آن‌ها است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، خالد، سعیدی سرپرست پارک علم و فناوری استان کردستان با اشاره به اهمیت فعالیت پارک های علمی و فناوری سراسر کشور اظهار کرد: مهم‌ترین رسالت پارک‌های علم و فناوری، هم‌افزایی بین مراکز تحقیقاتی، پژوهشی و محیط‌های کسب و کار است و این هم‌افزایی، توسعه ‌اقتصاد دانش محور را فراهم می‌کند.

وی پارک های علم و فناوری را محل حضور افراد ایده پرداز معرفی و اظهارکرد: ایده‌ها در پارک علم، پالایش و امکان رشد فراهم می‌شود. بدین صورت که پس از پالایش ایده‌ها، خدمات مختلفی به صاحبان آن‌ها ارائه می‌شود تا تمام کارهای لازم برای رشد ایده و تبدیل آن به محصول فراهم شود.

سرپرست پارک علم و فناوری استان کردستان ادامه داد: پارک علم و فناوری کمک می‌کند تا ایده کارآفرینان به دانش و تجاری سازی منجر شود.

سعیدی محورهای اصلی فعالیت پارک علم و فناوری در کردستان را شامل حوزه کشاورزی، معدن و فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست و اظهار کرد: در کنار این حوزه‌ها فعالیت‌های دیگری نیز در پارکها انجام می‌شود که می‌توان به هوشمند سازی آبیاری و تجهیزات مرغداری و گاوداری و... اشاره کرد.

وی افزود: شرکت‌های خوبی در پارک و در زمینه اتوماسیون و هوشمندسازی بخش‌های تولید دام و طیور مشغول به فعالیت مشغول هستند. اما در حال حاضر مشکل عمده این است که پارک و بانک‌ها قادر به تامین سرمایه در گردشی که این شرکت‌ها برای بهبود فعالیت‌هایشان به آن نیاز دارند، نیستند.

سرپرست پارک علم و فناوری کردستان با اشاره به هدف اولیه تشکیل پارک علم و فناوری مبنی بر افزایش تعداد شرکت‌های کوچک و متوسط دانش‌محور، تصریح کرد: این شرکت‌ها در یک محیط اقتصادی به فعالیت می‌پردازند و به عنوان پشتوانه بخش خصوصی برای کمک به تنوع اقتصادی، نام برده می‌شوند.

این استاد دانشگاه کردستان در ادامه با بیان مشکلات بودجه‌ای شرکت‌های موجود در پارک علم و فناوری کردستان گفت: شرکت‌هایی در پارک هستند که در زمینه تصفیه شیمیایی و میکروبی آب مشغول به کار هستند و پارک تلاش کرده تا در بازارعراق برای این شرکت،ها کار پیدا کند اما متاسفانه چون بنیه مالی ندارند و سازمان ما هم بودجه زیادی ندارد، نمی‌توانیم آن گونه که مدنظر است خدمات دانش بنیان برای آن‌ها تامین کنیم.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به جو کنونی متشنج منطقه عراق، کار را متوقف کرده‌ایم. اما در داخل استان کردستان حدود 10 شرکت آی.سی.تی با ایده‌های بسیارعالی وجود دارد که در زمینه دولت الکترونیک فعالیت می‌کنند. شرکت‌های دیگر نیز در زمینه کشاورزی و بیوتکنولوژی و تولید بذرهای سالم و محصول ارگانیک مشغول به کار هستند. قابل ذکر است که در زمینه خودروسازی نیز تولید برخی قطعات انجام می‌شود و هدف، ارتقای خودروی ایرانی است.

سعیدی با اشاره به وضعیت بومی سازی دانش در کشور افزود: به غیر از چند استان برخوردار، مابقی استان‌های کشور به دلیل نبود ساختار نامناسب، ضعیف هستند. اما به طور کلی حرکت به سمت این مسیر مثبت، ارزیابی می‌شود و با تلاش بیشتر می‌توان به نقطه مطلوب رسید.

وی یکی از مشکلات مهم پارکها را عدم ارزش‌دهی کافی ساختارهای سازمانی به آن‌ها دانست و گفت: به عنوان مثال در وزارت علوم شاهدیم که فناوری جایگاه سوم را دارد، بدین معنا که ابتدا آموزش، سپس پژوهش و در نهایت فناوری مطرح می‌شود و تنها حدود شش درصد بودجه وزارت علوم به فناوری اختصاص پیدا می‌یابد که این موضوع از بها ندادن به مقوله فناوری حکایت می‌کند. همچنین سازمان‌های اجرایی امکاناتی دارند که از آن استفاده نمی‌شود و این فاصله از نظر علمی هر روز ما را فقیرتر می‌کند.

سرپرست پارک علم و فناوری کردستان ادامه داد: ضعفها و خلاهای قانونی بسیاری در این حوزه وجود دارد که گاهی چندگانگی قانون نیز به چشم می‌خورد. به عنوان مثال زمانی که بر اساس قانون به دارایی‌ها مراجعه می‌کنیم، کارشناس به راحتی می‌تواند ما را دور بزند. قابل ذکر است این عامل با توجه به این که کارشناسان ما بیشتر به جای ارائه راه حل، مساله را پاک می‌کنند، مشکل ساز شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بازار لازم برای فعالیت در این حوزه از دست ایران خارج شده است و یقین دارم که ما با تلاش پارکهای علم و فناوری، می‌توانیم دوباره بازار را به دست بگیریم.

سعیدی با اشاره به ناشناخته بودن پارکهای علم و فناوری در نظر عام عنوان کرد: عدم شناخت کافی از رسالتها، وظایف و فعالیت های پارک علم و فناوری در میان مردم و حتی مدیران کل ادارات استان، بزرگترین چالش پیشروی اقدامات این پارک است.

وی افزود: از اصلی‌ترین دلایل ناشناخته ماندن اقدامات و فعالیتهای این پارکها در میان مردم می‌توان به عدم تعامل با اصحاب رسانه اشاره کرد.

سرپرست پارک علم و فناوری کردستان راه برون رفت از این مشکلات را تنها علم دانست و گفت: همه ما وظیفه داریم این موضوع را فرهنگ‌سازی کنیم. باید تمام مشکلاتمان را علمی و با تخصص حل کنیم، زیرا اکنون زمان این نیست که با سعی و خطا به چیزی برسیم.

وی افزود: علم تاریخ مصرف دارد و چه خوب است که امروز از آن نهایت استفاده را بکنیم زیرا فردا دیگر از تاریخ آن می‌گذرد. ما باید کارشناسان دستگاه‌های اجرایی را به پارک‌ها دعوت کنیم و آن ها را آموزش دهیم تا به جای پاک کردن مسائل به حل آن ها بپردازند.

سعیدی تصریح کرد: بزرگترین مشکل ما این است که نمی توانیم از طرح‌هایمان حمایت مالی کنیم. البته حمایت مالی نه به آن معنا که به آن ها بدون حساب پول دهیم بلکه با این هدف که آن پروژه ای را که می‌دانیم بازدهی و نتیجه دارد و بر مبنای علم جلو می‌رود، دستش را بگیریم و رشدش دهیم که در این صورت پول هم مجدد به خزانه دولت باز می‌گردد.

سرپرست پارک علم و فناوری کردستان، کمک مسئولان استان را در جذب بودجه‌های پژوهشی و ایجاد زیرساختها و فضای لازم خواستار شد و گفت: انتظار داریم معاونت علمی و فناوری در صندوق ها به ما کمک کند، یا نماینده صندوق ها را از طریق ایجاد دفتر برای آن‌ها به استان ها بفرستد و یا اجازه دهد که در دوره ششم، پارک های علم و فناوری نیز صندوق‌های پژوهش داشته باشند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال پارک علم و فناوری خراسان رضوی، تبریز، اصفهان و سمنان تقریبا مشکلات ما را ندارند، آن‌ها از صندوق پژوهش برخوردارند، محتاج هیچ بانکی نیستند و به راحتی می توانند طرح هایشان را بارور بکنند و این باروری باعث می شود تا بتوانند اشتغال ایجاد کنند که خود تولید ثروت را نیز به همراه دارد.

سعیدی با اشاره به این مطلب که ایران شامل 31 استان است و از این میزان برخی از امتیاز صندوق پژوهش برخوردارو برخی برخوردار نیستند، پیگیری این مسئله را خواستار شد و تصریح کرد: از معاونت علمی انتظار می‌رود که صندوق‌های پژوهش یا نمایندگانی در استان‌ها قرار دهند یا این که اجازه بدهند ما هم صندوق تاسیس کنیم. البته این عامل منوط به تصویب مجلس است تا به عنوان قانون در برنامه توسعه ششم ایران اسلامی گنجانده شود.

دانلود آهنگ جدید امیر فرجام دیدی چی شد دانلود آهنگ جدید رامین بی باک دل من دانلود آهنگ وقتی حواست نیست شادمهر عقیلی دانلود آهنگ جنون شادمهر عقیلی دانلود آهنگ جدید امیر تتلو اطمینان

/ 0 نظر / 48 بازدید